Not logged in |

Cart (0)

We are no longer offering the Food Sense program. In the meantime, feel free to download our virtual Passport to Healthy Living resources.

For other nutrition education ideas for your classroom, please check out our downloadable lesson plans.

Please feel free to connect with us at nutrition@bcdairy.ca if you have any questions or comments.

When is this workshop available?

Check the calendar for upcoming workshops. For more information about organizing or participating in workshops, check out the workshop FAQs.

Related Workshops

Find similar workshops by related tags

Share this workshop

  • You raise a great question Katherine. The FoodSense Gr.4-6 program is already a stretch for Gr.4 students because of the math skills required. The Gr.3 students really won’t be ready for the content of... more

    You raise a great question Katherine. The FoodSense Gr.4-6 program is already a stretch for Gr.4 students because of the math skills required. The Gr.3 students really won’t be ready for the content of FoodSense, not only because of the skills required, but also because they won’t have the Food for Us! exposure, necessary to understand food group classification.
    We’ve had many teachers repeat Food for Us! with a class the following year and there is still a lot more learning to be done.
    If you want to include some new content, I suggest including a variety of the extension activities found in the teacher guide. That way there will be new components that will also further enhance the messaging.
    There are also a variety of lesson plans (for example, making cheese, which fits in the milk and alternatives lesson):
    http://bcdairy.ca/nutritioneducation/lesson-plans/#elementary
    The lesson plans can be taught to bolster the 10 lessons. Any time you bring food into the classroom, it not only enhances the outcomes but the students really enjoy it. I’m not sure if you know about our mini food grants but we offer them every year if you’re interested in applying. That way you can also receive money to buy food (since I know there’s never a budget for that). And it doesn’t have to be complicated; chopping up 3 varieties of apples and doing a tasting is a wonderful activity for all ages.

    I hope that answers your questions but if you want to discuss this any further please feel free to reach out again or give us a call if you’d like to discuss (604-294-3775/1-800-242-6455).

    less
  • I will be teaching a 3/4 which program do you recommend? I will be having some students from the previous year (they will be in grade 4) and I don’t want them doing the same thing over again.

  • The package includes one copy of Canada’s Food Guide for teacher reference. Additional copies can be ordered through Health Canada here: http://www.hea... more

    The package includes one copy of Canada’s Food Guide for teacher reference. Additional copies can be ordered through Health Canada here: http://www.healthcanada.gc.ca/foodguide

    less
  • Is the Canada Food Guide included in the package?
    I need 25 copies. Thanks.

  • Thank you for your inquiry! We conduct nutrition education workshops on demand for groups of 5 or more teachers (depending on location). Please feel free to call us at 604.294.3775 or 1.800.242.6455 for more... more

    Thank you for your inquiry! We conduct nutrition education workshops on demand for groups of 5 or more teachers (depending on location). Please feel free to call us at 604.294.3775 or 1.800.242.6455 for more information.

    less
  • I am interested in knowing when and if you will be hosting another Nutrition Education Workshop anywhere near School District 68, (Nanaimo-Ladysmith).

    Thank you,
    Cindi

Comments are moderated and may not appear immediately